Ուկրաինայի հացահատիկի ասոցիացիան խնդրել է «կանաչ միջանցք» ` Մոլդովայի տարածքով հացահատիկի արտահանման համար
Ուկրաինայի հացահատիկի ասոցիացիան (UGA) խնդրել է Ուկրաինայի կառավարությանը կազմակերպել «կանաչ միջանցք»՝ Մոլդովայում գտնվող Պալանկա գյուղով հացահատիկ ուղարկելու համար Դանուբ գետի նավահանգիստներ։ Այս մասին հայտնում է UGA կայքը։
Ասոցիացիայի տվյալներով ՝ այժմ հացահատիկի արտահանման մեծ մասն իրականացվում է Դանուբի ուկրաինական նավահանգիստներով, մինչդեռ դեպի Դանուբ նավահանգիստներ մուտքի ուղիներից մեկը ՝ Դնեստրի գետաբերանի վրայով անցնող կամուրջը, վնասվել է, ինչը մեծապես բարդացնում է երկաթուղային վագոնների տեղաշարժը։ Երկրորդ ճանապարհը դեպի Դանուբ նավահանգիստներ Պալանկի (Մոլդովա) գյուղով անցնող ճանապարհն է։ Այս ճանապարհը ի սկզբանե նախատեսված չի եղել բեռների փոխադրման համար, ուստի դրա հնարավորությունները զգալիորեն սահմանափակ է։
Ըստ UGA-ի ՝ մինչև փետրվարի 24-ը հացահատիկի արտահանման 95-98%-ն իրականացվել է ծովային նավահանգիստներով ՝ ամսական 5-6 մլն տոննա ծավալով։
Ավելի վաղ թուրքական TRT հեռուստաալիքը հայտնել էր, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը, Ուկրաինան և Թուրքիան հավելյալ կապի ալիք են ստեղծել ուկրաինական նավահանգիստներից հացահատիկի արտահանման համար։
Մինչ այս, փոխվարչապետ Վիկտորյա Աբրամչենկոն RBC-ին տված հարցազրույցում ասել էր, որ Ռուսաստանը չի խոչընդոտում հացահատիկի արտահանմանը Ուկրաինայի տարածքից, այդ թվում ՝ այն տարածքներից, որոնք անցել են ռուսական զինված ուժերի վերահսկողության տակ։