Ճապոնիայի իշխանությունները քաղաքացիներին կոչ են արել խնայել էլեկտրաէներգիան
Էկոնոմիկայի, առևտրի և արդյունաբերության նախարար Կոիչի Հագիուդան ասել է, որ Ճապոնիայի իշխանությունները ողջ երկրի քաղաքացիներին կոչ են անում այս ամառ հնարավորինս խնայել էլեկտրաէներգիան: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Այս ամառ էլեկտրաէներգիայի առաջարկի և պահանջարկի հարաբերակցությունը կնվազի երկրի երեք շրջաններում ՝ Տոկիոյում, Տոհոկուում և Չուբուում, մինչև 3,1%: Ձմռանը մենք ակնկալում ենք, որ այս ցուցանիշը կլինի բացասական: Այսպիսով, մենք հորդորում ենք, հնարավորության դեպքում, խնայել էլեկտրաէներգիան ողջ երկրում»,- նախարարների հանդիպումից հետո ասել է Հագյուդան։ Ճապոնիայի իշխանությունները դեռ չեն սահմանել էներգախնայողության կոնկրետ թիրախներ, սակայն չեն բացառում, որ խոշոր ընկերությունները կարող են սահմանափակումներ մտցնել դրա օգտագործման նկատմամբ։
Ավելի վաղ հաղորդվել է. որ Ճապոնիայում էլեկտրաէներգիայի պակասը, որն ամենամեծն է Ֆուկուսիմա-1-ի աղետից հետո, ակնկալում է ավելի քան 1,1 միլիոն տուն 2022/2023 թվականների ձմռանը:
2011 թվականի գարնանը «Ֆուկուսիմա-1»-ում տեղի ունեցած վթարից հետո իշխանությունների հրամանով երկրի բոլոր ատոմակայաններում սկսվել են հուսալիության ստուգումներ։ Եվ չնայած դրանից հետո ռեակտորները որոշ ժամանակ աշխատեցին, սակայն 2013 թվականի աշնանից երկրում շարունակվեց «զրոյական միջուկային արտադրության» շրջանը։ Մինչև 2015 թվականը Ճապոնիայի կառավարությունը, նախապատրաստվելով սպառման պիկ սեզոնին, պարբերաբար հայտարարում էր էներգախնայողության շրջան։