Կառավարության մարտի 27-ի նիստում կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրեց նախաձեռնություն, որը միտված է խթանել առողջ ապրելակերպը և երթևեկության այլընտրանքային ձևերի կիրառումը Հայաստանի կրթական հաստատություններում։ Ծրագրի շրջանակում կառավարությունը պատրաստվում է ֆինանսական աջակցություն տրամադրել բուհերի և ՄԿՈՒ (միջին մասնագիտական կրթություն) համակարգի ուսանողներին ու աշխատակիցներին՝ նպաստելով հեծանիվի կիրառմանը որպես ամենօրյա տրանսպորտային միջոց։
Ինչու է ծրագիրը անհրաժեշտ
Համալսարանների ուսանողների, դասախոսների և գիտահետազոտական ինստիտուտների աշխատակիցների շրջանում իրականացված հարցումը (շուրջ 5000 հոգի) ցույց է տվել, որ ընդամենը 0.3 տոկոսն է ներկայումս օգտագործում հեծանիվ՝ ուսումնական հաստատություն կամ աշխատավայր հասնելու համար։
Սակայն հարցվածների 3.2 տոկոսը հայտնել է, որ կցանկանար նման հնարավորություն ունենալ, եթե առկա լինեն համապատասխան ենթակառուցվածքներ և խթանիչ միջոցներ։ Այս տվյալները վկայում են, որ քաղաքացիների հետաքրքրությունն այս տրանսպորտային միջոցի նկատմամբ աճի ներուժ ունի։