Telegram-ի հիմնադիր Պավել Դուրովը հայտարարում է նոր նվաճման մասին
Telegram-ի գործադիր տնօրեն և սեփականատեր Պավել Դուրովը 2024 թվականի ապրիլին կանխատեսել էր, որ 2025 թվականին մեսենջերի օգտատերերի թիվը կհատի 1 միլիարդի սահմանը: Սակայն, ըստ նրա մարտի 19-ի հայտարարության, Telegram-ն արդեն իսկ գերազանցել է այս ցուցանիշը՝ դառնալով աշխարհում երկրորդ ամենահայտնի մեսենջերը (բացառությամբ չինական WeChat-ի):
Հայտարարության մանրամասները
Պավել Դուրովը իր Du Rove’s Channel ալիքում նշել է, որ Telegram-ի աճը չի դանդաղել, և մեսենջերը շարունակում է ներգրավվել նոր օգտատերեր ամբողջ աշխարհից: Դուրովը ընդգծել է նաև մրցակցային մարտահրավերները, նշելով, որ WhatsApp-ը տարիներ շարունակ փորձել է կրկնօրինակել Telegram-ի նորարարությունները, սակայն՝ ապարդյուն։
«Մեր առջևում կանգնած է WhatsApp-ը՝ Telegram-ի էժանագին, թուլացած իմիտացիան: Տարիներ շարունակ նրանք հուսահատորեն փորձում էին կրկնօրինակել մեր նորարարությունները՝ միլիարդներ ծախսելով լոբբիստական ​​և PR արշավների վրա՝ մեզ դանդաղեցնելու համար: Նրանք ձախողվեցին։ Telegram-ն աճել է, դարձել շահութաբեր և, ի տարբերություն մեր մրցակցի, պահպանել է իր անկախությունը: Մենք դեռ նոր ենք սկսում», — գրել է Դուրովը:
Telegram-ի օգտատերերի ներգրավվածությունն ու ֆինանսական ցուցանիշները
Telegram-ի աճը ոչ միայն արտահայտվում է օգտատերերի թվի ավելացմամբ, այլև՝ ներգրավվածությամբ:
• Օգտատերերն օրական միջինում 21 անգամ բացում են Telegram-ը:
• Յուրաքանչյուր օգտատեր օրական 41 րոպե է անցկացնում հավելվածում:
Ֆինանսական տեսանկյունից, 2024 թվականին ընկերության շահույթը կազմել է 547 միլիոն դոլար։ Սա վկայում է, որ մեսենջերը ոչ միայն մեծացնում է իր լսարանը, այլև շարունակում է զարգացնել կայուն եկամտային մոդել:
Հետաքրքիր փաստ է, որ Telegram-ի մշակումն ապահովում է ընդամենը 50 հոգուց բաղկացած թիմ, ինչը ևս մեկ անգամ ընդգծում է ընկերության աշխատանքի բարձր արդյունավետությունը:
Telegram-ն այսօր դարձել է հաղորդակցության կենսական միջոց բազմաթիվ կառավարությունների, պաշտոնյաների, ինչպես նաև հակամարտությունների գոտիներում գտնվող քաղաքացիների համար։ Մեսենջերը շարունակաբար ամրապնդում է իր դիրքը որպես գաղտնիության և ազատ շփման պաշտպանող հարթակ:
Դուրովի խոսքերով, Telegram-ի աճն ու զարգացումը դեռ նոր է սկսվում, և ընկերությունը կշարունակի ներկայացնել նոր հնարավորություններ ու բարելավումներ՝ պահպանելով իր անկախությունն ու նորարարական մոտեցումը։
Այս նորագույն ձեռքբերումը ոչ միայն Telegram-ին դարձնում է տեխնոլոգիական աշխարհի խոշոր խաղացողներից մեկը, այլև ընդգծում է, որ մեսենջերի ժողովրդականությունը շարունակում է արագ աճել՝ ներգրավելով միլիոնավոր օգտատերերի ամբողջ աշխարհում։