Boeing 737 MAX-ը դադարեցնում է արտադրությունը․ WSJ
Մայիսին Boeing-ը դադարեցրել է 737 MAX ինքնաթիռի արտադրությունը մատակարարման խնդիրների պատճառով,- հայտնում են WSJ-ի աղբյուրները։ Նախկինում ընկերությունն արդեն խոսել էր մատակարարման շղթայի խափանումների մասին և կասկածի տակ էր դրել 737 MAX արտադրության պլանի ձեռքբերումը: Պահեստամասերի մատակարարման շղթաների հետ կապված խնդիրները ստիպել են ամերիկյան Boeing ընկերությանը մայիսին տասը օրով դադարեցնել 737 MAX նեղ կորպուսի ինքնաթիռների արտադրությունը,- գրում է The Wall Street Journal-ը ՝ հղում անելով իրավիճակին ծանոթ աղբյուրներին։
Boeing-ում ստեղծված իրավիճակի պատճառով տուժել են ավիաընկերությունները, մասնավորապես իռլանդական Ryanair ընկերությունը, այն ստիպված է եղել կրճատել թռիչքների թիվը ամառային չվացուցակում ՝ ավիափոխադրումների պահանջարկի աճի ֆոնին:
Պարբերականը գրում է, որ արտադրողի մոտ տասը մատակարարներ խնդիրներ ունեն նյութերի և աշխատուժի պակասի հետ, ինչի պատճառով փորձագետները առաջին կիսամյակի կորուստները գնահատում են 3,6 միլիարդ դոլար։ 737-ի մասերի մատակարարման հետ կապված խնդիրների մասին Boeing-ին արդեն հայտնել են մոտ մեկ ամիս առաջ։ Ինչպես հայտնում է Reuters-ը, Boeing-ի ֆինանսական տնօրեն Բրայան Ուեսթը հայտնել է, որ ընկերությունը խնդիրների է բախվել ինքնաթիռների այս մոդելների արտադրության և մատակարարման հետ կապված ՝ միակցիչով լարերի բացակայության պատճառով։
Այնուհետև Ուեսթը իրավիճակը անվանել է «մատակարարման շղթաների խելագար աշխարհի արտացոլումը, որում մենք այժմ ապրում ենք», նշելով, որ մատակարարման շղթան տեղայնացված և մեկուսացված է, բայց ընկերությունն ունի տարբերակներ, որոնց վրա աշխատում են: «Այս կարգի հարցերը սովորաբար լուծվում են կարճ ժամանակում», — ավելացրել է նա:
Ապրիլին Boeing-ը հաճախորդներին մատակարարել է 35 ինքնաթիռ, որոնցից 28-ը ամենավաճառվող 737 MAX շարքից էին: Միևնույն ժամանակ, մարտին ընկերությունը ավելի շատ ինքնաթիռ է մատակարարել հաճախորդներին ՝ 41: Ապրիլի վերջին Boeing-ը կասկած է հայտնել, որ հնարավոր կլինի հասնել այս տարի 500 737 MAX ինքնաթիռ հաճախորդներին մատակարարելու նպատակին։