Նախագիծը, որը հրապարակվել է «e-draft» իրավական ակտերի հրապարակման կայքում, ուղղված է գյուղատնտեսության արդիականացմանն ու ջրային ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործմանը։
Հիմնական փոփոխությունները
Նախագիծը ներառում է հետևյալ առաջարկները՝
• Վարկային արտոնություններ: Ջրախնայողական համակարգերի ներդրման կամ ջրավազանների կառուցման դեպքում կտրամադրվի վարկային տոկոսադրույքների սուբսիդավորում՝ մինչև 14 տոկոսային կետ (արտարժույթային վարկերի դեպքում՝ մինչև 8 տոկոսային կետ): Սա խթան է ջրի արդյունավետ օգտագործման համար։
• Աջակցության խստացված չափորոշիչներ: Կարկտապաշտպան ցանցերի ներդրման դեպքում աջակցությունը կտրամադրվի միայն խաղողի, ինտենսիվ պտղատու այգիների և հատապտղանոցների համար։ Հստակ սահմանվել են նաև ինտենսիվ այգիների չափորոշիչները, ինչպիսիք են տնկիների նվազագույն քանակը և ծառերի բարձրության սահմանափակումները։
• Ջրավազանների չափորոշիչներ: Սահմանվել են ջրավազանների կառուցման պահանջներ ու կապալառուի նկատմամբ չափանիշներ՝ ներդրումների թափանցիկությունն ապահովելու նպատակով։
Մասնավոր ոլորտի շահերի պաշտպանություն
Նախագիծը նպատակ ունի աջակցել ոչ ավանդական մշակաբույսերի խթանմանը, ինչպես նաև վերացնել գյուղատնտեսական հողերի արդյունավետ օգտագործմանը խոչընդոտող խնդիրները։ Այս միջոցառումները կօգնեն ապահովել տնտեսական աճ և նվազեցնել բնակլիմայական ռիսկերը։