Կենսաթոշակների և նպաստների անկանխիկ գործարքների հետվճարները կավելանան
Սեպտեմբերի 1-ից կենսաթոշակի և նպաստի հետվճարի ծրագրից օգտվող քաղաքացիները հնարավորություն կստանան ավելի մեծ չափով հետվճար ստանալու՝ ապրանքների և (կամ) ծառայությունների ձեռքբերման դիմաց անկանխիկ վճարումներից։
Նոր փոփոխությունների համաձայն՝ անկանխիկ վճարումների դեպքում հետվճարի չափը կկազմի 12%՝ նախկին 10%-ի փոխարեն, իսկ հետվճարի առավելագույն չափը կդառնա 6000 դրամ՝ նախկին 5000 դրամի փոխարեն։
Միաժամանակ, կոմունալ ծառայությունների (գազ, էլեկտրաէներգիա, խմելու ջուր, ֆիքսված և բջջային հեռախոս) դիմաց վճարումներից հետվճար չի հաշվարկվի։ Այսինքն, սեպտեմբերին կատարված անկանխիկ գնումների համար հետվճարի 12%-ը կկիրառվի, բայց ոչ ավելի 6000 դրամը, որը կվճարվի հոկտեմբերին։ Կոմունալ ծախսերից հետվճար չի հաշվարկվի։
Հիշեցում
Կենսաթոշակի և նպաստի 12% հետվճարի ծրագրից կարող են օգտվել բոլոր կենսաթոշակառուներն ու նպաստառուները՝ անկախ նրանից, թե որ բանկերից են ստանում իրենց գումարը։