Ամերիկյան ինդեքսները ուրբաթ օրը փակվեցին պլյուսով, Dow Jones Industrial Average-ն աճել է 1,18% հասնելով մինչև 38677,85 կետի։ S&P 500-ը ավելացել է 1,25% հասնելով մինչև 5127,73 կետի։ S&P 500-ի ինդեքսի ֆյուչերսները երկուշաբթի աճում են 0,09%-ով։
Ճապոնական Nikkei 225-ը աճում է 0,65%-ով հասնելով մինչև 38590 կետի, կորեական KOSPI-ն կրճատվում է 0,25%-ով հասնելով 2676,89 կետի, չինական Shanghai Composite-ը ավելանում է 1,04 %-ով հասնելով 3136,52 կետի։
1․ Համաշխարհային Կենտրոնական բանկերը մարտին, ըստ World Gold Council-ի (WGC) նախնական գնահատականի, ավելացրել են ոսկու ծավալն իրենց ոսկեարժույթային պահեստներում 15,7 տոննայով. 40,4 տոննայի գնումը ավելի քան փոխհատուցել է 24,7 տոննայի վաճառքը։ Խոշորագույն վաճառողը եղել է Ուզբեստանը՝ 10,9 տոննա։ Խոշորագույն գնորդներն եղել են՝ Թուրքիան (14,1 տոննա), Հնդկաստանը (5,1 տոննա), Չինաստանը (5 տոննա) և այլոք։
2. ՄԱՆ-ում տնտեսություննում աշխատատեղերի քանակն ապրիլին ավելացել է 175 հազարով։ Անալիտիկները կանխատեսում էին 238 հազար ավելացում։ ԱՄՆ-ում գործազրկության մակարդակը հանկարծակիորեն ապրիլին 3,9% աճ է գրանցել, մարտի 3,8%-ի համեմատ։
Ոսկու գինը աճում է և մեկ ունիցայի դիմաց վաճառվում $2312: Նավթային գնանշումները ուրբաթ օրվա անկումից հետո աճում են։ Այժմ Brent ապրանքանիշի նավթի գինը մեկ բարելի դիմաց գտնվում է $83,0-ից բարձր, WTI-ի գինը մեկ բարելի դիմաց $78,5-ից բարձր։
1․ Apple-ը հրապարակել է եռամսյակային արդյունքները, որոնք գերազանցել են ներդրողների սպասելիքները։ Շահույթը հեշվետու եռամսյակում տարեկան կտրվածքով կրճատվել է 4,3%-ով հասնելով $90,8 մլրդ-ի։ Շահույթը երկրորդ ֆինանսական եռամսյակում, որը ավարտվել է մարտի 30-ին, կազմել է $1,53 մեկ բաժնետոմսի համար։ Կանխատեսվում էր $1,5։ Apple-ը իր շահութաբաժինը ավելացրել է մեկ բաժնետոմսի համար 25 ցենտով (+4) ։ Տնօրենների խորհուրդը հավանություն է տվել ընկերության լրացուցիչ բաժնետոմսերի գնմանը՝ $110 մլրդ-ով։
2․ Hershey Co.-ն 2024 թվականի առաջին եռամսյակի եկամուտը ավելացրել է 9%, որը կանխատեսումից ավելի լավ է։