Գերմանիայից ընդգծում են ` էներգետիկ էմբարգոն կարող է ի շահ Ռուսաստանի լինել
Գերմանիայի Քրիստոնեա-դեմոկրատական ​​միության (ՔԴՄ) տնտեսական խորհրդի գլխավոր քարտուղար Վոլֆգանգ Շտայգերը խոստովանել է, որ Մոսկվան կարող է շահել ռուսական էներգետիկ ռեսուրսների վրա եվրոպական հնարավոր էմբարգոյից։ Այս մասին նա ասել է Funke խմբագրական խմբին տված հարցազրույցում,- փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Փորձագետի կարծիքով, գործող էներգետիկ պայմանագրերի խզումը լուրջ հետևանքներ կունենա Գերմանիայի և Եվրոպայի առևտրային և մասնավոր սպառողների համար: Նա նշել է , որ ներկայումս ընկերություններն արդեն իսկ գտնվում են հսկայական ճնշման տակ ՝ կապված մեծածախ շուկաներում գների աճի հետ։
«Հիմա գազի մասին շատ է խոսվում։ Բայց մենք պետք է աչալուրջ լինենք, երբ խոսքը գնում է ածուխի և նավթի մատակարարման երկարաժամկետ և էժան պայմանագրերից հրաժարվելու մասին. Ռուսաստանը կարող է նույնիսկ օգուտ քաղել դրանից», — ասել է Շտայգերը:
Նա բացատրել է, որ այս դեպքում Ռուսաստանի Դաշնությունը «կարող է հասնել աներևակայելի բարձր գնի այս թողարկված ծավալների համար» էներգառեսուրսների համաշխարհային շուկայում։
Ավելի վաղ ԵՄ խորհուրդն ընդունել էր Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատժամիջոցների հինգերորդ փաթեթը ՝ կապված Ուկրաինայում հատուկ գործողության հետ։ Մասնավորապես, արգելվել է ռուսական նավերի մուտքը նավահանգիստներ եւ համաձայնեցվել է ռուսական ածխի մատակարարումների էմբարգոն, որն ուժի մեջ կմտնի ամառվա վերջից։ Մինչ այս Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բուրբոքը հայտարարել էր, որ իր երկիրը ապագայում նպատակ է հետապնդում ամբողջությամբ հրաժարվել ռուսական էներգակիրների ներկրումից։