Չինաստանը մշակում է արհեստական ​​ինտելեկտով առաջին զանգվածային արտադրության մարդանման ռոբոտը
Չինական Fourier Intelligence ընկերությունը հուլիսի վերջին Շանհայում կայացած Արհեստական ​​ինտելեկտի համաշխարհային համաժողովում (WAIC) ներկայացրել է GR-1 մարդանման ռոբոտը։ Այս մասին հայտնում է Kommersant .ru -ն,- գրում է Banksnews.am-ը:
Ընկերությունը նախատեսում է սկսել ռոբոտի զանգվածային արտադրությունը մինչև 2023 թվականի վերջը և մինչև 2024 թվականը շուկա հանել «հազարավոր միավորներ»։ Այս մասին հայտնում է հոնկոնգյան Southern China Morning Post (SCMP) թերթը։
GR-1 մարդանման ռոբոտն ունակ է շարժվել 5 կմ/ժ արագությամբ և կրել մինչև 50 կգ բեռ։ Այն մշակվում է 2019 թվականից։ 2022 թվականին մշակողները կարողացան ռոբոտին դնել 2 ոտքերի վրա և ստիպել նրան քայլել։
«Երբ մենք առաջին անգամ տեսանք նրան կանգնած, արձակված և ինքնուրույն քայլում, դա ոգեշնչեց մեր բոլոր ինժեներներին: Դա նման էր նորածին երեխա մեծացնելուն»,- ասել է Ալեքս Գուն՝ Fourier-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրենը SCMP-ին:
Նրա խոսքով՝ Fourier Intelligence-ի մարդանման ռոբոտները կարող են օգտագործվել ծերերին խնամելու, կրթական նպատակներով և հյուրեր ընդունելու համար։
SCMP-ի հետ զրույցում փորձագետները նշել են, որ մարդանման ռոբոտներ մշակող ընկերությունները դժվարությունների են հանդիպում սպառողական շուկայում դրանք կիրառելու հարցում: Նման ռոբոտները հիմնականում օգտագործվում են լաբորատորիաներում և կարող են արժենալ միլիոնավոր յուաններ (չինական արժույթ)։