Այս տարվա առաջին կիսամյակում լրացուցիչ հաշվարկվել են 631 մլն դրամի մաքսային վճարներ. ՊԵԿ
2023 թվականի առաջին կիսամյակում, հետբացթողումային հսկողության ուղղությամբ ՊԵԿ հետբացթողումային հսկողության վարչության կողմից իրականացվել են մի շարք միջոցառումներ, հայտնում են ՊԵԿ-ի լրատվական ծառայությունից։
Մասնավորապես, իրականացվել է ապրանքների բացթողումից հետո փաստաթղթերի և այլ տեղեկությունների ստուգում։  Ռիսկերի պրոֆիլների կիրառման արդյունքում առցանց ընտրվել և ուսումնասիրվել են ապրանքների հայտարարագրեր։
2023թ․ առաջին կիսամյակի ընթացքում իրականացվել է 59 մաքսային ստուգում, որից 45-ը՝ կամերալ ստուգում և 14-ը՝ արտագնա ստուգում:  Ստուգումների արդյունքում լրացուցիչ հաշվարկվել են 631․0 մլն դրամի մաքսային վճարներ: Հաշվարկված գումարներից գանձվել է 1․7 մլն դրամ։
ՀՀ արտաքին առևտրի ազգային մեկ պատուհան հարթակում ներդրվել է ապրանքների և տրանսպորտային միջոցների բացթողումից հետո թիրախային ստուգումների համակարգի  թեստային տարբերակը, որն ապահովում է հսկողական աշխատանքների հետագծելիությունը և ստուգման ծրագրի ինքնաշխատ կազմման հնարավորությունը։
ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետբացթողումային հսկողության ստորաբաժանումների եռամսյա կտրվածքով աշխատանքի արդյունավետության գնահատման սանդղակում բարելավվել են ՀՀ ՊԵԿ հետբացթողումային հսկողության վարչության դիրքերը՝ 2021թ․ 89․50-ից հասնելով 2023 թ. 93․75-ի։