Bloomberg. Եվրոպական կառավարությունները վերահսկում են պահեստում առկա գազի միայն 10%-ը
Եվրոպական կոմերցիոն էներգետիկ ընկերությունները վերահսկում են ստորգետնյա գազի պահեստներում (UGS) վառելիքի 90%-ը։ Մնացած 10%-ը վերահսկվում է ԵՄ կառավարությունների կողմից,- հայտնում է Bloomberg-ը։
«Եվրոպան գալիք ձմռանը կանգնած է սառցակալման վտանգի առաջ ՝ իր գազի պաշարների վրա քիչ վերահսկողությամբ: Մարզի պահեստավորված գազի մինչև 90%-ը հասանելի է ամենաբարձր գնորդին: Իսկ Իտալիայից Նիդեռլանդներ պահեստավորված գազի միայն մոտ 10%-ն է գտնվում պետական ​​պաշտոնյաների անմիջական վերահսկողության ներքո ՝ ազգային ռազմավարական պաշարների միջոցով: Միևնույն ժամանակ, անդրսահմանային հոսքերի համակարգը չի փորձարկվել կրիտիկական պայմաններում: Այս գործոնը կարող է նաև որոշակի խնդիրներ առաջացնել, որոնք կարող են խանգարել եվրոպական երկրներին սահուն անցնել գալիք ջեռուցման սեզոնը։«Համակարգի գործնականությունը նախկինում երբեք գործնականում չի փորձարկվել: Շատ բան կախված կլինի այս ձմռան ծանրությունից», — ասում է Wood Mackenzie խորհրդատվական ընկերության վերլուծաբան Գրեհեմ Ֆրիդմանը:
Լավագույն դեպքում, տարածաշրջանի գազի փոխանցման ցանցը պետք է գործի, ինչը թույլ կտա մատակարարումները տեղափոխել շուկաների միջև: Քանի դեռ համակարգում ներգրավված է վառելիքի բավարար քանակություն, այն կշարունակի գործել: Այնուամենայնիվ, դրա կատարումը դեռևս չի փորձարկվել այնպիսի պայմաններում, ինչպիսին ներկայիս էներգետիկ ճգնաժամն է,- եզրափակում է հոդվածը։