Կենդանիների համատարած համարակալման համակարգը կթվայնացվի
Վերապատրաստված 400 անասնաբույժներն ու պատվաստողներն արդեն պատրաստ են սկսելու Հայաստանում կենդանիների համատարած համարակալումը: Անիփաս համակարգում կներառվի նույնիսկ համարակալված կենդանիների շարժը: Մոտ 800 հազար ականջապիտակ արդեն գնել են, մի քանի օր անց կստանան առաջին խումբը: Ընդհանուր առմամբ Հայաստանում խոշոր եղջերավորների թիվը տատանվում է 600 հազարից 650 հազարի սահմանում: Ծրագիրը մեկնարկել է անցած տարվանից, համարակալումը լինելու է ամբողջովին անվճար: Համարակալումը ձեռնտու է լինելու և անասնապահին և գյուղմթերք վերամշակող ընկերություններին. այն զգալիորեն կարող է ավելացնել նաև վերամշակված կաթնամթերքի, մսամթերքի արտահանումը Կենդանիների հաշվառումից ու համարակալումից հետո անասնատերերը կկարողանան ապահովագրել նաև կենդանիներին, որն էլ հետագայում հնարավոր կլինի գրավադնել բանկում: Այս տարի կհասցնեն համարակալել գլխաքանակի 30 տոկոսը: