Ռուսաստանը և Իրանը մշակել են SWIFT միջբանկային հաշվարկային համակարգի այլընտրանքը
Արևմտյան պատժամիջոցների ֆոնին Ռուսաստանը և Իրանը միավորում են վճարային համակարգերը ՝ ֆինանսական հաշվարկներում դոլարից խուսափելու համար և ակնկալում են ստեղծել SWIFT միջբանկային վճարային համակարգի անալոգը: Այդ մասին գրում է Al Jazeera-ն։
Փետրվարի 24-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց Ուկրաինայում հատուկ գործողության մեկնարկի մասին, որի նպատակը նա անվանեց երկրի «ապառազմականացում և ապաազգայնացում»։ Ի պատասխան ՝ մի շարք երկրներ, այդ թվում ՝ ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ը, հակառուսական ընդարձակ պատժամիջոցներ են կիրառել։ Մասնավորապես, ռուսական վարկային հաստատությունները անջատվել են SWIFT միջբանկային հաշվարկային համակարգից։ Արևմուտքի պատժամիջոցների տակ է նաև Իրանը։
Տնտեսական դիվանագիտության հարցերով Իրանի փոխարտգործնախարար Մեհդի Սաֆարին ասել է, որ առաջիկա օրերին երկիրը կարող է միացնել ռուսական «Միր» վճարային համակարգը, որը ինտեգրվելու է իրանական «Շետաբ»-ին։