Ֆինլանդիայում էլեկտրաէներգիայի սակագինը կտրուկ բարձրացել է
2022 թվականի աշնան սկզբին Ֆինլանդիայում էլեկտրաէներգիայի սակագնի կտրուկ աճ է գրանցվել։ Այս մասին իր Twitter-ում հայտնել է համաշխարհային տնտեսության GnS Economics-ի ռիսկերի կանխատեսման և վերլուծության ֆիննական խորհրդատվական ընկերության ղեկավար Թուոմաս Մալինենը։
«Էլեկտրաէներգիա մատակարարողները 10-12 անգամ թանկացնում են։ Փոքր բիզնեսն արդեն փլուզման եզրին է, և տնային տնտեսությունները և խոշոր կորպորացիաները, հավանաբար, կհետևեն առաջիկա ամիսներին», — գրել է Մալինենը:
Կտրուկ բարձրացել են նաեւ ֆիզիկական անձանց էլեկտրաէներգիայի սակագինը։ Էներգիայի մանրածախ մատակարարները հոկտեմբերին կբարձրացնեն պայմանագրերի սակագները 58-130%-ով։ Վերջնական սպառողների համար կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիայի միջին արժեքը կկազմի 23,21 եվրոցենտ (14 ռուբլի) մինչև 33 եվրոցենտ (20 ռուբլի):
Ֆինլանդիան ԵՄ միակ երկիրը չէ, որը գրանցել է էլեկտրաէներգիայի գների կտրուկ աճ։ Այսպիսով, օգոստոսի 26-ին Ֆրանսիայում սակագների արժեքը «առաջիկա տարվա համար» պատմության մեջ առաջին անգամ գերազանցեց 1000 եվրոն մեկ ՄՎտ/ժ-ի համար, իսկ Գերմանիայում նմանատիպ ցուցանիշները գերազանցեցին 805 եվրոն ՝ սահմանելով նոր ռեկորդ։