Հնդկաստանը եռապատկել է Ռուսաստանից նավթամթերքի գնումները. Economic Times
Հնդկաստանը վերջին ամիսներին եռապատկել է ռուսական վերամշակված արտադրանքի ներմուծումը ` հասնելով օրական մոտ 100 հազար բարելի: Դրանցից 70 տոկոսը մազութն է, մնացածը ՝ կենսավառելիքը և նավթի վերամշակման երկրորդային հումքը,- գրում է Economic Times-ը։ Վերջին երեք տարիների ընթացքում Ռուսաստանից վերամշակված արտադրանքի ներմուծման միջին ծավալը կազմել է օրական ընդամենը 30 հազար բարել,- հայտնում է Vortexa-ն։ Ռուսական նավթի Հնդկաստանի գնումները հուլիսին նվազել են հինգ տոկոսով ՝ օրական հասնելով 917 հազար բարելի։ Հուլիսի վերջին և օգոստոսի առաջին շաբաթվա ընթացքում այդ ցուցանիշը օրական 400 հազար բարելից ցածր էր։
Օգոստոսի երկրորդ շաբաթում կանխատեսվում է, որ հումքի ներմուծումը կգերազանցի օրական 1,1 մլն բարելը։ Ըստ Vortexa-ի վերլուծաբան Սերենա Խուանի ՝ Ռուսաստանը դադարեցրել է մատակարարումները Մերձավոր Արևելյան ծոցից, ԱՄՆ-ից և Արևմտյան Աֆրիկայից: Հուլիսին Չինաստանը մնաց ամենախոշոր ներմուծողը ՝ օրական 1,06 մլն բարելով: Եվրոպան Ռուսաստանից ներմուծել է օրական 1,9 միլիոն բարելից պակաս, սակայն ռուսական դիզվառելիքի գնումները աճել են 13 տոկոսով:
Ռուսաստանից Հնդկաստան ածուխի ներմուծումը հուլիսին աճել է 10 տոկոսով ՝ հասնելով 2,03 միլիոն տոննայի: Արդյունքում Ռուսաստանը երկիր ածխի մատակարարումների ծավալով զբաղեցրեց երրորդ տեղը ՝ առաջ անցնելով, օրինակ, ԱՄՆ-ից։ Աճի պատճառներից մեկը Ռուսաստանի առաջարկած զեղչն էր,- նշում է թերթը։
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ հնդկական նավթային ընկերությունները ցանկանում են ռուսական էժան նավթ ստանալ ավելի մեծ քանակությամբ խողովակներով։ Այսպիսով, ազգային նավթավերամշակման գործարանները սկսեցին շահագրգռված լինել հումք գնելու փոքր միջազգային առևտրականներից, որոնք առաջարկում էին վառելիք, որից իրենց մրցակիցները հրաժարվեցին: