Ռուս և չինացի գործարարները այս տարի չեն մասնակցի Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովին. Bloomberg
Ռուս ու չինացի գործարարները չեն մասնակցի Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովին, որը կանցկացվի հունվարի 16-ից 20-ը,- հայտնում է Bloomberg-ը։ Չինաստանից գործարարներ չեն սպասվում, քանի որ երկրում COVID-19-ի դեպքերի կտրուկ աճ է նկատվում և արժեթղթերի շուկայի անկում, որի պատճառով մեծահարուստ չինացիները միայն անցյալ տարի կորցրել են ավելի քան 224 միլիարդ դոլար: Միևնույն ժամանակ, ավելի շատ միլիարդատերեր են ակնկալվում Ծոցից, մի տարածաշրջան, որը կրկին ավելացնում է իր եկամուտները նավթի գների աճի շնորհիվ: Ամենաշատը, ավանդաբար, կլինի ԱՄՆ ներկայացուցչությունը, որտեղից Դավոս կգան 33 միլիարդատերեր, այդ թվում ՝ աշխարհի խոշորագույն կորպորացիաների ղեկավարները։
Հրավիրված ամերիկացիների թվում, մասնավորապես, JPMorgan Chase & Co.-ի գլխավոր գործադիր տնօրենը. Ջեյմի Դայմոն, Լարի Ֆինկ BlackRock Inc. և Սթիվ Շվարցմանը Blackstone Inc. Հնդկաստանից 13 միլիարդատերեր պատրաստվում են մասնակցել Դավոսի ֆորումին։