Եվրոպայում տնտեսական անկման ռիսկերը ռեկորդային բարձր են. Bloomberg
Bloomberg-ի կողմից հարցված փորձագետների 60 տոկոսի կարծիքով, եվրոգոտու տնտեսությունը, ամենայն հավանականությամբ, կբախվի ռեցեսիայի: Նրանց թիվն աճել է վերջին հարցման 45 տոկոսից և Ուկրաինայում ռուսական հատուկ գործողության մեկնարկից հետո 20 տոկոսից։
Այսպիսով, Եվրոպայում տնտեսական անկման ռիսկերը հասել են ռեկորդային բարձր մակարդակի ՝ սկսած 2020 թվականի նոյեմբերից։ Արտադրության լճացումը արդեն այս եռամսյակում կարող է ազդել Եվրոպայի ամենամեծ տնտեսության ՝ Գերմանիայի վրա։ Իրավիճակի սրման պատճառը գործակալությունը համարում է էներգառեսուրսների պակասը, այդ թվում ՝ Ռուսաստանից գազի մատակարարումների կրճատման պատճառով։ Վառելիքի պակասը կարող է խթանել տարածաշրջանում գնաճը:
Եվրոգոտու ընկերություններն ու տնային տնտեսությունները լուրջ մարտահրավերների են բախվում գների աննախադեպ աճի և «Ռուսաստանի էներգետիկ սպառնալիքների» պատճառով։ Բացի այդ, տարածաշրջանում ճգնաժամը սրվել է անոմալ շոգի ֆոնին, որն այս ամառ հանգեցրեց Եվրոպայի գետերում ջրի մակարդակի անկմանը։ Ջրային ուղիների մակերեսայինացումը բացասաբար կանդրադառնա մատակարարումների, ինչպես նաև ատոմակայանների (ԱԷԿ) շահագործման վրա։
Փորձագետներն ակնկալում են, որ 2022 թվականին եվրոգոտում գների տարեկան աճը կկազմի միջինը գրեթե 8 տոկոս: Համապատասխան մակարդակը մոտ չորս անգամ գերազանցում է Եվրոպական կենտրոնական բանկի (ԵԿԲ) կանխատեսումը։ 2023 թվականին գնաճը կարող է հասնել 4 տոկոսի, իսկ 2024 թվականին այն կդանդաղի ՝ հասնելով 2 տոկոսի նպատակային ցուցանիշի։Ելնելով կանխատեսումներից ՝ տնտեսագետները նշում են, որ ԵԿԲ-ն, ամենայն հավանականությամբ, սեպտեմբերին կբարձրացնի իր հիմնական տոկոսադրույքը 0,5 տոկոսային կետով ՝ գների աճը զսպելու համար։ Մինչ այս տարվա վերջ ավանդների տոկոսադրույքը կարող է հասնել 1 տոկոսի, իսկ հաջորդ տարվա մարտին վերլուծաբաններն ակնկալում են, որ այն կավելանա քառորդ տոկոսային կետով։ Ավելի վաղ, Եվրոպայում վերջին մի քանի տասնամյակների ընթացքում ամենաբարձր գների աճի պայմաններում, կարգավորող մարմինն արդեն բարձրացրել էր բազային տոկոսադրույքը 50 բազիսային կետով ՝ զրոյից մինչև տարեկան 0,5 տոկոս։ Դա տեղի է ունեցել 2011 թվականից ի վեր առաջին անգամ։ Միաժամանակ կանխատեսվում էր, որ Ռուսաստանի տնտեսությունը մի քանի տարի հետո կվերադառնա աճի։ Ընթացիկ տարվա արդյունքներով երկրի ՀՆԱ-ի անկումը կկազմի 4-6 տոկոս, հաջորդ տարի տնտեսությունը կնվազի 1-4 տոկոսի սահմաններում, իսկ 2023 թվականի չորրորդ եռամսյակում տնտեսությունը կսկսի աճել. — 1-2,5 տոկոսի սահմաններում,- նշել են ԿԲ-ն։