Իտալական Eni-ն հաստատել է «Գազպրոմից» Ավստրիայի տարածքով գազի մատակարարումների վերսկսումը
Ռուսաստանից գազի մատակարարումները վերսկսվել են Eni-ի և շահագրգիռ կողմերի կողմից ավստրիական իշխանությունների որոշմամբ ի հայտ եկած սահմանափակումների կարգավորման շնորհիվ։ Այս մասին հաղորդվում է ընկերության կայքում։«Eni»-ն հայտնում է, որ «Գազպրոմից» գազի մատակարարումն այսօր վերսկսվել է։ Մատակարարումների վերականգնումը հնարավոր է դարձել Eni-ի և սահմանափակումների շահագրգիռ կողմերի կարգավորման շնորհիվ», — նշվում է հրապարակման մեջ։ Նրանք նաև ավելացրել են, որ սահմանափակումներն առաջացել են Ավստրիայի կարգավորող մարմինների կողմից ներդրված նոր կանոնների պատճառով։ Չորեքշաբթի ավելի վաղ ռուսական «Գազպրոմը» հայտնել էր, որ համաձայնության է եկել իտալացի հաճախորդների հետ Ավստրիայի տարածքով ռուսական գազ մատակարարելու վերաբերյալ: Մինչ այդ իտալական Eni ընկերության գործադիր տնօրեն Կլաուդիո Դեսկալցին ասել էր, որ Ավստրիայի տարածքով ռուսական գազի մատակարարումները Իտալիա կարող են հաստատվել մինչև շաբաթվա վերջ։
Հոկտեմբերի 2-ին Իտալիայի էկոլոգիական վերափոխման և արդիականացման նախարար Ռոբերտո Չինգոլանին վստահեցրել է, որ երկիրը դեռ բավականաչափ գազ ունի, Իտալիան նույնիսկ հասցնում է արտահանել մինչև 20 մլն խմ օրական:
Իր հերթին, հոկտեմբերի սկզբին Ավստրիայի էլեկտրաէներգիայի և բնական գազի շուկաների պետական ​​կարգավորող մարմնի մամուլի ծառայությունն իր կայքում հայտնել է, որ Իտալիա գազի տարանցման հետ կապված խնդիրները չեն ազդում Ավստրիա վառելիքի մատակարարումների վրա: