ԱՄՆ-ն դուրս է մնացել Ռուսաստանի 10 լավագույն առևտրային գործընկերների ցանկից
Դաշնային մաքսային ծառայության (FCS) ղեկավարի տեղակալ Վլադիմիր Իվինը Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ապրանքաշրջանառության անկումը գնահատել է 65%: Պաշտոնյայի խոսքով ՝ ամերիկացիներն այլևս չեն մտնում Ռուսաստանի Դաշնության խոշորագույն առևտրային գործընկերների տասնյակում ՝ իրենց տեղը զիջելով Հնդկաստանին։ Ռուսաստանի Դաշնության երեք խոշորագույն առևտրային գործընկերներն են այժմ Չինաստանը, Նիդեռլանդները (որպես էներգետիկ առևտրի հարթակ) և Թուրքիան։
Պաշտոնյանի խոսքով ՝ Հնդկաստանից գործընկերները ակտիվորեն գնում են էներգետիկ ռեսուրսներ և քիմիական արդյունաբերության ապրանքներ, մինչդեռ իրենք մեծացրել են Ռուսաստան դեղորայքի և պարենային ապրանքների մատակարարումը։
Միաժամանակ հնդկական բիզնեսը փորձում է դոլարով չվճարել Ռուսաստանի Դաշնության հետ գործարքներում ՝ ԱՄՆ պատժամիջոցների մտավախության պատճառով։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ռուս գործարարները մտադիր են ավելացնել ռուբլով և ռուփիով հաշվարկները։
Ռուսաստանի երեք խոշոր առևտրային գործընկերներն են Չինաստանը, Նիդեռլանդները (էներգառեսուրսների առևտրի կենտրոնի գործառույթների շնորհիվ) և Թուրքիան։ Հաջորդը գալիս են Գերմանիան, Բելառուսը, Հարավային Կորեան, Իտալիան, Ֆրանսիան, Ղազախստանը, Հնդկաստանը: