Ով է Իրանի նոր նախագահը՝ Մասուդ Փեզեշկիանը
Իրանի նոր նախագահ Մասուդ Փեզեշկիան, ով հաղթեց խիստ պահպանողական Սաիդ Ջալիլիին նախագահի երկրորդ փուլում, ներկայացնում է մի խումբ հասարակական ուժերի, ովքեր ձգտում են ավելի քիչ սահմանափակումների հասարակական ազատությունների վրա և ավելի պրագմատիկ արտաքին քաղաքականություն:
69-ամյա սրտաբան Փեզեշկյանը իր ընտրարշավի ընթացքում խոստացել է առաջ տանել պրագմատիկ արտաքին քաղաքականություն, մեղմել լարվածությունը խոշոր պետությունների հետ և բարելավել սոցիալական ազատությունների ու քաղաքական բազմազանության հեռանկարները:
Թեև Իրանի նախագահի լիազորությունները սահմանափակ են, և խոշոր քաղաքական որոշումները ընդունում է գերագույն առաջնորդ Այաթոլլահ Ալի Խամենեի, Փեզեշկյանը կարող է ազդել Իրանի քաղաքականության տոնի վրա և մասնակցել Խամենեիի հաջորդի ընտրությանը:
Փեզեշկյանը հավատարիմ է Իրանի թեոկրատական կարգերին և մտադիր չի բախվել ուժեղ անվտանգության ուժերի և հոգևոր ղեկավարների հետ: Իր խոսքերով՝ «Եթե ես փորձեմ, բայց չկարողանամ կատարել իմ խոստումները, ես կհեռանամ քաղաքական աշխատանքից և այլևս չեմ շարունակելու այն»:
Նախկին նախագահ Մոհամմադ Խաթամիի ղեկավարած ռեֆորմիստական ճամբարը աջակցեց Փեզեշկյանին ընտրություններում, ինչից հետո նա խոստացել է վերականգնել թույլ տնտեսությունը, պայքարել կոռուպցիայի դեմ և վերականգնել միջուկային գործարքը:
Փեզեշկյանը, որպես պատգամավոր 2008 թվականից ի վեր, աջակցել է ազգային փոքրամասնությունների իրավունքներին և քննադատել է հոգևոր իշխանության կողմից քաղաքական և սոցիալական տարբերակվածությունը:
Նա իր խոսքերով կարևորել է կանանց իրավունքների պաշտպանությունը և մերժել է ցանկացած անհարգալից կամ անմարդկային վարքագիծ նրանց նկատմամբ:
Փեզեշկյանը, ով 1980-ականների Իրան-Իրաք պատերազմի ժամանակ որպես զինվոր և բժիշկ ուղարկել է բժշկական խմբերը ռազմաճակատ, նախկինում եղել է առողջապահության նախարար 2001-2005 թվականներին Խաթամիի երկրորդ ժամկետում:
Չնայած իր անձնական կորուստներին՝ Փեզեշկյանը պայքարել է և շարունակել է իր հասարակական գործունեությունը՝ ի շահ իր ժողովրդի։
Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի քարոզչամեքենայի ազդեցության տակ մեզանում տարածվել է «կարծիք», թե Իրանում նախագահ ընտրված Մասուդ Փեզեշքիանն, իբր, «ադրբեջանցի» է։ Իրանի նոր նախագահը բնականաբար իրանցի է, որը սերում է Ատրպատականից»: