Նովակ Ջոկովիչը ռեկորդ է սահմանել «Մեծ սաղավարտի» տիտղոսների քանակով
Սերբ մարզիկ Նովակ Ջոկովիչը դարձավ պատմության մեջ առաջին թենիսիստը, ով նվազագույնը 80 հաղթանակ է տարել «Մեծ սաղավարտի» մրցաշարերից յուրաքանչյուրում ՝ Ուիմբլդոնում, Ավստրալիայի բաց առաջնությունում (Ավստրալիա բաց առաջնություն), Ֆրանսիայի բաց առաջնությունում (Ռոլան Գարոս) և ԱՄՆ բաց առաջնությունում (US Open): Այս մասին հայտնում է The Guardian-ը։
Ջոկովիչի սահմանած նոր ռեկորդը հասել է այն բանից հետո, երբ նա հունիսի 27-ին գրանցեց Ուիմբլդոնի իր 80-րդ հաղթանակը, երբ մրցաշարի առաջին շրջանում նա հաղթեց հարավկորեացի թենիսիստ Կվոն Սուն Վուին։ Հանդիպումն ավարտվել է 6:3, 3:6, 6:3, 6:4 հաշվով։ Խոսելով հետխաղյա հարցազրույցում ռեկորդի մասին ՝ Ջոկովիչն ասել է, որ չի պլանավորել դրանով կանգ առնել։
Սերբ խաղացողի հաջորդ մրցակիցը կլինի ավստրալիացի Տանասի Կոկինակիսը։ Ընդհանուր առմամբ, Նովակ Ջոկովիչը վեց անգամ հաղթել է Ուիմբլդոնում և մրցաշարի գործող չեմպիոնն է։ Մարզիկը նաև 82 հաղթանակ է տարել Ավստրալիայի բաց առաջնությունում, 85-ը ՝ Ռոլան Գարոսում և 81-ը ՝ US Open-ում։Ուիմբլդոնը տեղի կունենա Լոնդոնում հունիսի 27-ից հուլիսի 10-ը, սա մրցաշրջանի երրորդ Մեծ սաղավարտի մրցաշարն է: Շարքի եզրափակիչ առաջնությունը կլինի ԱՄՆ բաց առաջնությունը, որը կանցկացվի օգոստոսի 29-ից սեպտեմբերի 11-ը։