Չինաստանը գնել է հեղուկ բնական գազի (LNG) ռեկորդային ծավալ և այս տեսակի վառելիքի ներմուծմամբ առաջ է անցել Ճապոնիայից. Интерфакс
Դկտ 19, 2022 11:28
Հոկտեմբերի վերջին Չինաստանը 2022 թվականի սկզբից գնել է հեղուկ բնական գազի (LNG) ռեկորդային ծավալ և այս տեսակի վառելիքի ներմուծմամբ առաջ է անցել Ճապոնիայից։ Այս մասին հայտնում է Интерфакс-ը ՝ հղում անելով չինական մաքսատանը։ Չինաստանն ավելացրել է մատակարարումները մինչև 6,42 մլն տոննա և տեղահանել Ճապոնիային որպես աշխարհի խոշորագույն ներկրող: Ինչ վերաբերում է գազատարով, ապա հոկտեմբերին մատակարարումները կազմել են 5,059 մլրդ խմ։ Չինաստանը գազատարով գազ է գնում հինգ մատակարարներից ՝ Ռուսաստանից, Թուրքմենստանից, Ուզբեկստանից, Ղազախստանից և Մյանմայից: 2021 թվականին Չինաստանն առաջին անգամ առաջ է անցել Ճապոնիայից ՝ գնման ծավալներով ՝ դառնալով LNG-ի աշխարհի ամենամեծ սպառողը։ Սակայն 2022 թվականի սկզբից հակակորոնավիրուսային սահմանափակումների ֆոնին ներմուծումը նվազում է։
Ինչպես ցույց է տվել B1 խորհրդատվական ընկերության վերջին ուսումնասիրությունը (նախկինում ՝ EY Ռուսաստանում), Մոսկվան 2022 թվականի հունվար-նոյեմբերին տարեկան կտրվածքով ավելացրել է իր ընդհանուր LNG արտահանումը 9 տոկոսով ՝ մինչև 40 միլիարդ խորանարդ մետր: Տարեսկզբից Ռուսաստանից գազի մատակարարումների առումով Եվրոպան առաջ է անցել Ասիայից։ Ըստ հաշվարկների ՝ արտահանումը Եվրոպա (ներառյալ Մեծ Բրիտանիան և Թուրքիա) 11 ամսվա ընթացքում աճել է 22 տոկոսով ՝ հասնելով 20 միլիարդ խորանարդ մետրի։ ԵՄ երկրներից Բելգիա բեռնափոխադրումները կտրուկ աճել են 110 տոկոսով ՝ հասնելով մոտ 5 միլիարդ խորանարդ մետրի, Ֆրանսիա ՝ ավելի քան 50 տոկոսով՝ մինչև 7,3 միլիարդ խորանարդ մետր և Իսպանիա ՝ ավելի քան 40 տոկոսով ՝ մինչև 4,5 միլիարդ խորանարդ մետր: Նաև հունվար-նոյեմբերին Ռուսաստանը վերսկսել է LNG-ի մատակարարումները Թուրքիա, Իտալիա և Հունաստան ՝ այդ երկրներ արտահանելով մոտ 400 մլն խմ։