2024 թվականին կրիպտո ոլորտում ամենատարածված խարդախությունները. ինչպե՞ս պաշտպանել ձեր հաշիվները և գումարը
Կրիպտոարժույթների արագ զարգացող աշխարհը գրավում է ոչ միայն ներդրողներին, այլև խաբեբաներին: Այսպիսով, կրիպտոսֆերան ոչ միայն փող աշխատելու լայն հնարավորություններ է տալիս, այլ նաև բավականին վտանգավոր սպառնալիքներ է պարունակում։ Այնուամենայնիվ, հանցագործները տարբեր մեթոդներ են օգտագործում մարդկանց խաբելու և նրանց ունեցվածքը գողանալու համար:
Ձեր գումարը կամ հաշիվը կորցնելուց խուսափելու համար կարևոր է տեղեկացված լինել խարդախությունների վերջին միտումների մասին և իմանալ, թե ինչպես պաշտպանվել դրանցից: Այստեղ ներկայացված են խարդախության ամենատարածված տեսակները, որոնք ազդում են տարբեր երկրներում կրիպտո ներդրողների վրա: Հասկանալը, թե ինչպես են գործում այս տեսակի խարդախությունները և ինչ նշաններ փնտրել դրանք հայտնաբերելու համար, օգտատերերին կօգնի ամրապնդել իրենց պաշտպանությունը այս հարձակվողներից:
Հաշվի վաճառքի միջոցով խարդախություններ
Խարդախները հաճախ համոզում են օգտատերերին տալ իրենց հաշվի տվյալները՝ մեծ գումարներ խոստանալով դրա համար: Փոխարենը նրանք մուտք են ստանում կրիպտոբորսաներ և հարակից բանկային հաշիվներ: Այնուհետև խաբեբաները ներկայանում են որպես վաճառողներ՝ առաջարկելով գոյություն չունեցող ապրանքներ կամ ծառայություններ: Նրանք վճարումներ են ստանում իրենց հաշիվների հետ կապված բանկային հաշիվներում և օգտագործում այդ միջոցները՝ նույն բորսայում կրիպտոարժույթ գնելու համար: Երբ զոհերը հասկանում են, որ իրենց խաբել են ու երբեք ապրանք չեն ստացել, և հայտնում են խարդախության մասին, այդ հաշվի հետ կապված բանկային հաշիվը սառեցվում է:
Ինչպե՞ս պաշտպանվել: Կարևոր է հիշել, որ դուք չեք կարող կիսվել կամ փոխանցել ձեր կրիպտոբորսաների և բանկային հաշիվների դրամապանակների տվյալները: Ինքներդ ձեզ պաշտպանելու համար դուք պետք է բարելավեք բանկային հաշիվների և կրիպտոբորսաների հաշիվների օգտագործման կանոնների իմացությունը, պարբերաբար փոխեք գաղտնաբառերը և օգտագործեք երկգործոն նույնականացում: Եթե ​​կան հաշիվը կոտրելու նշաններ, պետք է անմիջապես կապնվել բանկի և կրիպտոբորսայի հետ, ինչպես նաև հաճախորդների սպասարկման ծառայության հետ:
SMS խաբեություններ
Խարդախության այս տեսակը ենթադրում է կեղծ SMS-հաղորդագրություն ուղարկում՝ զոհին խաբելու և նրան հավատացնելու համար, որ նա գումար է ստացել գործարքի համար, որի իրականացման մեջ փորձում են համոզել օգտատիրոջը։ Խարդախները կարող են այնպես անել, որ հաղորդագրությունը նման լինի բանկի կամ թվային դրամապանակների հավելվածի իրական ծանուցմանը:
Ինչպե՞ս պաշտպանվել: Ցանկացած գործարք կատարելուց առաջ միշտ ստուգեք վճարման հաստատումը ձեր բանկում կամ էլեկտրոնային դրամապանակում, ոչ միայն SMS ծանուցման մեջ:
Էլեկտրոնային փոստով խարդախություններ
Այս սխեմայում խաբեբաները օգտագործում են սոցիալական ճարտարագիտություն՝ օգտատերերին խաբելու համար, որպեսզի նրանք հավատան, որ իրենց իրական փողերը կրիպտոբորսայի պահուստային հաշվում են: Նրանք կեղծ նամակներ են ուղարկում, որոնք նման են պաշտոնական հաղորդագրությունների՝ պնդելով, որ գումարն արդեն պահուստային հաշվում է։ Խաբեբաները կարող են նաև սպառնալ հաշիվների արգելափակմամբ, եթե օգտվողները թվային արժույթները չփոխանցեն նրանց: Խաբեբաների նպատակն է ձեռք բերել թվային արժույթներ, նախքան օգտատերերը կհասկանան, որ իրենց հաշիվներում իրական գումար չկա:
Ինչպե՞ս պաշտպանվել: Առաջին հերթին, դուք պետք է պարզեք, թե արդյոք ծառայությունը, որը դուք օգտագործում եք, պահպանում է միջոցները պահուստային հաշիվներում: Օրինակ, Binance P2P-ը նման տարբերակ չի տրամադրում։ Էլ․ փոստի հասցեները և այլ հավատարմագրերը ստուգելու համար կարող եք օգտվել հատուկ ծառայություններից. դրանք ունեն մի շարք թվային կրիպտո հարթակներ:
Telegram-ով խարդախություններ
Այս մեսենջերը շատ տարածված է կրիպտո ներդրողների շրջանում, այդ իսկ պատճառով կան մի շարք խաբեբաներ, ովքեր փորձում են օգտագործել դրա գործիքները՝ օգտատերերին խաբելու համար։ Կան մի քանի ընդհանուր օրինաչափություններ, որոնց մասին պետք է տեղյակ լինել:
Սխեմա 1. Հանցագործը ներկայանում է որպես կրիպտոբորսայի ներկայացուցիչ: Որոշ դեպքերում, ներկայանալով որպես թվային կրիպտո պլատֆորմի աշխատակից, հարձակվողները օգտատերին տեղեկացնում են, որ նա պետք է վճարի հարկ և վճարման համար ֆիշինգային հղում են տրամադրում:
Սխեմա 2. Խարդախները ներկայանում են որպես կրիպտոբորսայի աջակցության ծառայության բոտ և նրանց հետ կապվելիս օգտագործում են սոցիալական ճարտարագիտություն՝ օգտվողից բանկային հաշիվների մասին տեղեկություն կորզելու համար:
Սխեմա 3. Հարձակվողները ստեղծում են կեղծ կրիպտոարժույթների փոխանակման խմբեր՝ առանց նրանց համաձայնության օգտատերերին ավելացնելով: Այնուհետև խմբի անդամներին առաջարկվում է կեղծ մայնինգ և խնդրում են վճարել մասնակցության համար՝ օգտագործելով ֆիշինգ հղումը:
Ինչպե՞ս պաշտպանվել: Առաջին հերթին, դուք պետք է ուշադիր ստուգեք ձեր Telegram կոնտակտային տվյալները: Համապատասխան հաշվի մանրամասները կարելի է գտնել նրանց պրոֆիլի էջում: Հատուկ ուշադրություն դարձրեք օգտվողի անվան դաշտին և մի հիմնվեք «Կենսագրություն» բաժնում ներկայացված տեղեկատվության վրա։ Հատկապես արժե ուսումնասիրել հաշվի անվանումը. խաբեբաները հաճախ օգտագործում են նմանատիպ խորհրդանիշներ, փոքրատառերը փոխում են մեծատառերի և հակառակը: Սա հաշիվը շատ նման է դարձնում իրականին: Բացի այդ, դուք կարող եք օգտվել հատուկ հաշվի նույնականացման ծառայություններից, օրինակ՝ Binance Verify-ից:
Ֆիշինգ սոցիալական ցանցերում
Չնայած այն հանգամանքին, որ ֆիշինգը հայտնի է շատ երկար ժամանակ, դրանց արդյունավետությունը չի թուլանում, ինչի պատճառով խաբեբաները հաճախ օգտագործում են դրանք: Օրինակ՝ ներբեռնման համար ծրագրակազմ որոնելիս հեշտությամբ կարող եք հանդիպել ֆիշինգի հղում կամ վերափաթեթավորված իրական ծրագրակազմ՝ վնասակար գործառույթներով: Վերջին շրջանում նման խարդախություններն ակտիվորեն գրավում են սոցիալական ցանցերը։
Այս կատեգորիայի վերջերս տարածված սխեմաներից մեկը հետևյալն է. օգտատերը հրավեր է ստանում սոցիալական ցանցում կամ մեսենջերում՝ չնչին վճարի դիմաց մասնակցելու կրիպտո նվերների ստացման: Պայմանները սովորաբար այնքան գրավիչ են, որ դժվար է հրաժարվել։ Այնուամենայնիվ, պարգևը ստանալու համար պետք է մի փոքր վճարել։ Իհարկե, վճարումը կլինի ֆիշինգ հղման միջոցով, այլ ոչ թե իրական կրիպտո փոխանակման:
Հատուկ ուշադրության են արժանի կեղծ Airdrop-ի կամ թոքենների հետ կապված խարդախությունները: Սրանք նաև ֆիշինգային հարձակումներ են, որոնց նպատակն է խաբել օգտատերերին՝ համոզելով օգտատերերին վճարումներ կատարել, դրամապանակները միացնել կեղծ խելացի պայմանագրերին կամ տրամադրել նրանց անձնական տվյալները: Արդյունքում օգտատերերը կորցնում են անձնական ակտիվները:
Ինչպե՞ս պաշտպանվել: Ավելի հաճախ այսպիսի նվերները գործարքներ են, որոնք չափազանց լավն են ճշմարիտ լինելու համար. գնահատեք առաջարկության իրական լինելը: Մի սեղմեք անվստահելի աղբյուրների հղումների վրա կամ մի կարդացեք QR կոդերը. հղումով անցնելը կամ գաղտնի անձնական տեղեկատվության տրամադրումը կարող է հանգեցնել անձնական տեղեկատվության և սեփականության կորստի:
Բրաուզերի պլագինների միջոցով խարդախություններ
Բրաուզերի պլագինները (ընդլայնումները) հայտնի են, քանի որ դրանք բարելավում են առցանց փորձը և ապահովում են նոր հնարավորություններ: Բայց ոչ բոլոր պլագիններն են անվտանգ, քանի որ մի քանիսը կարող են օգտագործվել հանցագործների կողմից: Խարդախները օգտագործում են տարբեր սխեմաներ՝ օգտատերերին խաբելու համար։ Նրանք կարող են գողանալ այնպիսի տեղեկություններ, ինչպիսիք են գաղտնաբառերը և հավատարմագրերը:
Ինչպե՞ս պաշտպանվել: Վնասակար պլագինների զոհ չդառնալու համար Binance-ի փորձագետները խորհուրդ են տալիս մի քանի նախազգուշական միջոցներ ձեռնարկել։
Նախ, պետք է սահմանափակել պլագինների քանակը՝ տեղադրելով միայն նրանք, որոնք իսկապես անհրաժեշտ են և հուսալի: Որքան շատ պլագիններ տեղադրեք, այնքան մեծ է չարամիտ ծրագրերի հանդիպելու վտանգը:
Երկրորդ, նախքան պլագին տեղադրելը, պետք է ուշադիր ուսումնասիրել այն, մշակողի մասին տեղեկությունները և նրանց կողմից պահանջվող թույլտվությունները: Խուսափեք մուտքի անհարկի թույլտվություններից:
Երրորդ՝ պարբերաբար վերանայել և հեռացնել պլագինները: Միևնույն ժամանակ, բոլոր ծրագրերը պետք է պարբերաբար թարմացվեն, ներառյալ բրաուզերը և տեղադրված պլագինները: Չի կարելի անտեսել հակավիրուսային ծրագրերի օգտագործումը։
Բացի դրանից, խորհուրդ է տրվում ստեղծել մեկուսացված բրաուզեր օգտատիրոջ պրոֆիլ ու դրամապանակ մուտք գործելու համար և դրանում պլագիններ չտեղադրել: Օգտագործելուց անմիջապես հետո դուք պետք է դուրս գաք փողի հետ կապված բոլոր հավելվածներից և ակտիվ չթողնեք քուքիները, ինչը կարող է սահմանվել հենց հավելվածների կարգավորումներում: Իդեալական տարբերակում ֆինանսական գործարքների համար պետք է հատուկ սարք օգտագործել։ Իսկ որպես ընդհանուր խորհուրդ, անհրաժեշտ է օգտագործել միայն վստահելի ևհաստատված պլագիններ, հետևել բրաուզերիանվտանգության կարգավորումներին և անընդհատթարմացնել ծրագրային ապահովումը: