ԵՄ-ում գազային իրավիճակով պայմանավորված ամենաաղքատ երկրները կհայտնվեն ռիսկային գոտում․ Bloomberg
Եվրոպայում էներգետիկ անվտանգության հետ կապված խնդիրները զարգացող երկրներում հանգեցնում են «էներգետիկ աղքատության»։ Այս մասին հայտարարել է Credit Suisse Group AG-ի էներգետիկ վերլուծաբան Սաուլ Կավոնիկը,- փոխանցում է Bloomberg-ը։«Եվրոպան ամեն գնով գազ է ստանում այլ երկրներից»,- ասաց նա։
Գործակալության տվյալներով ՝ ԵՄ-ն կկարողանա գոյատևել առաջիկա ջեռուցման սեզոնը, քանի որ բավականաչափ նավթ և գազ է գնել։ Շատ ավելի մեծ ծախսեր են կրելու աշխարհի ամենաաղքատ երկրները, որոնք կտրվել են գազի շուկայից Եվրոպայում պահանջարկի ավելացման պատճառով։
Արդյունքում, զարգացող երկրներում գործարանները կարող են փակվել, էլեկտրաէներգիայի անջատումները կարող են ավելի հաճախակի և երկարաձգվել, իսկ սոցիալական անկարգությունները կարող են տևել մեկ տասնամյակ,- զգուշացնում է Bloomberg-ը:Կատարի և ԱՄՆ-ի արտահանողները հայտեր են ընդունում եվրոպացի ներկրողներից, որոնք ցանկանում են գնել վառելիքը, ինչը թույլ է տալիս զարգացող երկրներին, ինչպիսիք են Պակիստանը, Բանգլադեշը և Թաիլանդը մրցակցել Գերմանիայի և այլ առաջադեմ տնտեսությունների հետ:
«Մենք էներգիա ենք վերցնում այլ մարդկանցից: Դա լավ բան չէ», — խոստովանեց Vitol Group-ի գործադիր տնօրեն Ռասել Հարդին:
Գների կտրուկ աճի պատճառով Հարավային Ասիայի որոշ մատակարարներ չեղարկել են երկար ծրագրված առաքումները հօգուտ այլ երկրների, որտեղ նրանք պատրաստ են ավելի շատ վճարել, ասում են թրեյդերները: Wood Mackenzie-ի վերլուծաբան Ռագավ Մաթուրը նշեց, որ բարձր գները, որոնք թրեյդերները կարող են ստանալ սփոթ շուկայում, հեշտությամբ փոխհատուցում են պլանավորված առաքումներից խուսափելու համար նախատեսված ցանկացած տույժ: Նա խոստովանեց, որ այս դինամիկան կշարունակվի երկար տարիներ։
Ըստ Mathur-ի ՝ շուկայի հավասարակշռությունը պահպանելու համար կպահանջվի մինչև չորս տարի: «LNG-ի սեփականատերը լինելու է հիմնականում «զարգացածները», իսկ մնացածը ՝ «մշակողները», — եզրափակեց նա։