Հայաստանյան ընկերությունները կարող են օգտվել ԵԱՏՄ-ի նոր արդյունաբերական ծրագրից
Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱՏՄ) սկսել է արդյունաբերական ոլորտում համատեղ կոոպերացիոն նախագծերի ֆինանսավորման նոր մեխանիզմի կիրառումը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) արդյունաբերության և ագրոարդյունաբերական համալիրի հարցերով կոլեգիայի անդամ Գոհար Բարսեղյանը։
Առաջին հաստատված նախագծերը
Հունվարի 22-ին ԵՏՀ խորհուրդը հաստատել է առաջին երկու եռակողմ նախագծերի սուբսիդավորման հայտերը.
• «Մուրոմյան սլաքային գործարան»՝ որը նախատեսված է Մոսկվա-Սանկտ Պետերբուրգ արագընթաց երկաթուղային մայրուղու շինարարության համար,
• «Kazrost Engineering Ltd»՝ որը Ղազախստանում նպատակ ունի ընդլայնել գյուղատնտեսական տեխնիկայի խցիկների արտադրությունը։
Նոր մեխանիզմի նպատակը
Ֆինանսավորման նոր մեխանիզմը միտված է ստեղծելու համատեղ կոոպերացիոն արժեքային շղթաներ, որոնք կխթանեն նոր արտադրական հզորությունների ձևավորումը կամ առկա ենթակառուցվածքների արդիականացումը։ Մեխանիզմի շրջանակում միության բյուջեից կսուբսիդավորվի ֆինանսական կազմակերպությունների տրամադրած վարկերի կամ փոխառությունների տոկոսադրույքը՝ անդամ պետության կենտրոնական բանկի հիմնական տոկոսադրույքի 100%-ի չափով։
Ծրագիրն ընդգրկում է վերամշակող արդյունաբերության բոլոր ճյուղերը, բացառությամբ սննդի վերամշակման ոլորտի, և գործելու է հինգ տարի։ Մեկ նախագծի համար սուբսիդավորման առավելագույն չափը 350 միլիոն ռուբլի տարեկան է։ Վարկային տոկոսադրույքները չեն կարող գերազանցել անդամ պետության հիմնական տոկոսադրույքը գումարած 6.5%-ը։
Հայկական բիզնեսի հնարավորությունները
Ծրագրի շրջանակում մեխանիզմին կարող են մասնակցել 64 բանկ և 9 զարգացման ինստիտուտ, որոնցից 17-ը ներկայացված են Հայաստանից։ Գոհար Բարսեղյանը կոչ է արել հայկական բիզնեսին ակտիվորեն ներգրավվել ծրագրում՝ շեշտելով, որ ԵՏՀ-ն պատրաստ է աջակցել ձեռնարկություններին խորհրդատվությամբ և ԵԱՏՄ-ի շրջանակում գործընկերներ գտնելու հարցում։
Այս մեխանիզմը կարող է կարևոր հնարավորություններ բացել հայկական արդյունաբերության համար՝ խթանելով կոոպերացիան ԵԱՏՄ գործընկերների հետ և նպաստելով արտադրական հզորությունների զարգացմանը։