Նոր ներդրումներ ռազմական համակարգում․ 2025 թվականին նախատեսվող ռազմական գնումներն ու ծրագրերը
2025 թվականի պետական բյուջեի նախագծով նախատեսվում է Հայաստանի պաշտպանության ոլորտին հատկացնել շուրջ 664.6 մլրդ դրամ՝ ավելի քան 1.7 մլրդ դոլար ընթացիկ փոխարժեքով: Սա մոտ 20 տոկոսով կամ 110 մլրդ դրամով ավել է, քան 2024 թվականին նախատեսված ռազմական ծախսերը, որոնք կազմում էին 554 մլրդ դրամ:
Այս աճի շնորհիվ Պաշտպանության նախարարությունը 2025 թվականին կկենտրոնանա ռազմական, մարտական տեխնիկայի, տրանսպորտային միջոցների, կապի համակարգի սարքավորումների, զորանոցային գույքի, պարենի և հանդերձանքի գնման վրա: Չնայած այս ծախսերի հստակ գումարը դեռ չի նշվել, կառավարությունը հաստատում է, որ դրանք կարևոր են երկրի անվտանգության ամրապնդման համար:
Հստակություն կա մի շարք այլ ծախսերի վերաբերյալ: 2025 թվականին 1.72 մլրդ դրամ հատկացվելու է ռազմական վերապատրաստումների և կրթության համար արտասահմանյան բուհերում, իսկ 1.4 մլրդ դրամ՝ զինվորական հոսպիտալների վերանորոգման և բժշկական կետերի սպասարկման նպատակով: Բացի այդ, 940 մլն դրամ նախատեսված է ՀՀ ռազմական կցորդների և միջազգային կազմակերպություններում ներկայացուցչական ծախսերի ֆինանսավորման համար, իսկ 321 մլն դրամը տրամադրվելու է ականապատ տարածքների ուսումնասիրման ու քարտեզագրման համար:
Ադրբեջանի ռազմական բյուջեն 2025 թվականին կկազմի մոտ 3.6 մլրդ դոլար, ինչը կրկնապատկում է Հայաստանի ծախսերը, ինչը ընդգծում է տարածաշրջանային ռազմավարական հավասարակշռության մարտահրավերները։
Հայաստանի կառավարությունը, իր հերթին, շարունակում է ուժեղացնել պաշտպանական կարողությունները, որպեսզի ապահովի երկրի անվտանգությունը ներկա և ապագա սպառնալիքների դեմ:
Այսօր կառավարությունը այս բյուջեն ներկայացրեց Ազգային ժողովին՝ պաշտպանության ոլորտում կարևոր ռազմավարական ներդրումների մասին քննարկումների համար։