Դեկտեմբերի 17-ի տնտեսական լուրերը
Տնտեսական զարգացումները, միջազգային առևտրի աճը և տարածաշրջանային համագործակցության նոր միտումները շարունակում են կարևոր տեղ զբաղեցնել համաշխարհային օրակարգում։ Հայաստանում և հարակից տարածաշրջանում արձանագրված նոր ցուցանիշները ընդգծում են տնտեսական ակտիվության դինամիկան, իսկ գլոբալ շուկաներում արձանագրված փոփոխությունները ազդում են նաև տեղական տնտեսությունների վրա։
Ստորև ներկայացված են վերջին օրերի կարևոր իրադարձությունները՝ համառոտ ու հակիրճ ձևով։
1. Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը ԵԱՏՄ երկրների հետ հատել է 11 միլիարդ դոլարի շեմը
2024 թվականի առաջին 10 ամիսների ընթացքում Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ երկրների հետ հատել է 11 միլիարդ դոլարի շեմը։ ԵԱՏՄ-ին անդամակցությամբ Հայաստանը մուտք է գործել ավելի քան 185 միլիոն սպառող ունեցող շուկա։ Սա հնարավորություն է ստեղծում հայաստանյան արտադրողների, արտահանողների և տնտեսության տարբեր ոլորտների զարգացման համար։
2. Արդյունաբերական արտադրության աճը ԵԱՏՄ երկրներում
2024 թվականի հունվար-հոկտեմբերին ԵԱՏՄ անդամ երկրներում արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն ընդհանուր առմամբ կազմել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 104,4%-ը։ Բոլոր անդամ երկրներում արձանագրվել է արդյունաբերության աճ.