Bloomberg. Ռուսաստանը Չինաստանին և Հնդկաստանին էներգիայի վաճառքից ստացված շահույթը հասցնում է 24 միլիարդ դոլարի
2022 թվականի փետրվարից մինչև մայիս Ռուսաստանը կարողացել է կրկնապատկել իր շահույթը Չինաստանին և Հնդկաստանին էներգառեսուրսների վաճառքից ՝ մինչև 24 միլիարդ դոլար,- գրում է Bloomberg-ը։
«Չինաստանը 18,9 միլիարդ դոլար արժողությամբ ռուսական նավթ, գազ և ածուխ է գնել: Երեք ամսում Հնդկաստանը գրեթե հինգ անգամ ավելի շատ է ծախսել, քան անցյալ տարի ՝ 5,1 միլիարդ դոլար, ռուսական էներգառեսուրսների գնման վրա», — նշում է հրատարակությունը:
Հոդվածից հետևում է, որ էներգակիրների բարձր գները փոխհատուցում են ԱՄՆ-ից և այլ երկրներից գնումների նվազումը, որոնք որոշել են դադարեցնել վառելիքի ներկրումը Ռուսաստանից ՝ կապված Ուկրաինայում հատուկ գործողության հետ: Միևնույն ժամանակ, արևմտյան պատժամիջոցները հանգեցրել են նավթի և գազի գների բարձրացմանը ՝ արագացնելով գնաճը, ինչը կարող է հանգեցնել զարգացած երկրների տնտեսությունների ռեցեսիայի։ Գործակալությունը գտնում էր, որ շուկայի իրավիճակը առայժմ անփոփոխ կմնա, քանի որ էներգակիրների գներն այժմ շատ ավելի բարձր են, քան 2021թ.-ին։
Հուլիսի 6-ին CNBC-ն, հղում անելով վերլուծաբաններին, հայտնել է, որ Չինաստանը և Հնդկաստանը կարող են ձախողել G7-ի ՝ ռուսական նավթի գնային սահմանափակումներ սահմանելու ծրագրերը: «Մեծ յոթնյակի» գաղափարը կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ համաշխարհային էներգետիկ շուկաների վրա։