Որո ՞նք են աշխարհի հիմնական ֆոնդային ինդեքսները
ինանսական շուկաների կատարողականը որոշելու և շուկայի միտումների մասին տեղեկատվություն ստանալու համար օգտագործվում են տարբեր ինդեքսներ:
Ներկայացնենք հիմնականները.
S&P 500 — Standard and Poor’s 500-ի հապավումն է, որն իրենից ներկայացնում է ամերիկյան 500 առաջատար ընկերությունների բաժնետոմսերից կազմված ֆոնդային շուկայի ինդեքս և ընդգրկում է շուկայական կապիտալիզացիայի մոտ 75-80%-ը:
Dow Jones Industrial Average — ցուցանիշը ներառում է ԱՄՆ-ի 30 խոշոր ընկերությունները, որոնց բաժնետոմսերը շրջանառվում են ամերիկյան բորսաներում։
Nasdaq-100 — ամերիկյան ֆոնդային շուկայի ինդեքս է, որը ներառում է ամենամեծ կապիտալիզացիա ունեցող 100 խոշորագույն ոչ ֆինանսական ընկերությունները, որոնց բաժնետոմսերը ցուցակված են Nasdaq բորսայում։
Russell 2000 Index — ներառում է ամենափոքր շուկայական կապիտալիզացիա ունեցող
2000 ընկերությունների բաժնետոմսեր:
Nikkei 225 — ընդգրկում է Ճապոնիայի 225 խոշոր հրապարակային ընկերությունների բաժնետոմսերը, որոնք շրջանառվում են Տոկիոյի բորսայում:
FTSE 100 — ընդգրկում է ամենամեծ կապիտալիզացիա ունեցող 100 խոշորագույն ընկերությունները, որոնց բաժնետոմսերը շրջանառվում են Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում:
CAC 40 — Փարիզի ֆոնդային շուկայի ինդեքս է, որը ներառում է Ֆրանսիայի 40 խոշորագույն ընկերությունների բաժնետոմսերը:
DAX — Գերմանիայի Ֆրանկֆուրտի ֆոնդային բորսայում ամենամեծ կապիտալիզացիա ունեցող 30 ընկերությունների ինդեքսն է: