Մեծ Բրիտանիայում գնահատել են էներգառեսուրսների արտահանումից ռուսական տնտեսության կախվածության աստիճանը
Financial Times-ի սյունակագիր Մարտին Վոլֆը կարծում է, որ չնայած եվրոպական և ամերիկյան պատժամիջոցներին, Ռուսաստանը միշտ կկարողանա գնորդ գտնել իր էներգետիկ ռեսուրսների համար,- գրում է El Mundo թերթը։
«Պատժամիջոցներն ավելի լավ կաշխատեին, եթե դրանք ավելի խիստ լինեին և ներառեին գազ, բայց դրանք երբեք ամբողջովին անթափանցելի չեն լինի, քանի որ Ռուսաստանը կարող է գնել, օրինակ, Չինաստանի միջոցով։ Գազը, որը Ռուսաստանը արտահանում է ԵՄ, կազմում է նրա ընդհանուր մատակարարման ընդամենը 8%-ը, և մենք չենք կարող ամբողջ աշխարհը կապել էմբարգոյի հետ։ Ռուսաստանը գործնականում անխոցելի է. միշտ վառելիքի գնորդ կգտնի»,- ասում է Վուլֆը։
Նա պնդում է, որ տնտեսական պատժամիջոցները կաշխատեն միայն այն դեպքում, երբ իշխանությունն ունենա հասարակության աջակցությունը։
«Եվրոգոտու դրամավարկային քաղաքականությունը դեռևս ագրեսիվ ընդլայնողական է, ուստի կան այն խստացնելու պատճառներ։ Կենտրոնական բանկերի դիրքորոշումը վատագույն տարբերակն է»։ «Մի որոշ ժամանակ ստագֆլյացիա կլինի. Երբ արտադրությունը նվազում է, իսկ պահանջարկը պահպանվում է, ամեն դեպքում գնաճ է առաջանում։ Իմ կարծիքը, որը քիչ թե շատ նույնն է ԱՄՀ-ին, այն է, որ դրամավարկային քաղաքականությունը պետք է խստացվի, բայց հարկաբյուջետային տեսանկյունից առնվազն.բնակչության մեկ երրորդը, որը դժվար ժամանակ կունենա»,- կանխատեսում է Վուլֆը։
Ավելի վաղ Խորվաթիայի վարչապետ Անդրեյ Պլենկովիչը նախազգուշացրել էր դիզվառելիքի և բենզինի գների աճի մասին ՝ կապված Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների հետ։