Visa-ն և Mastercard-ը միլիոններ են ծախսում մրցակցությունը արգելափակելու համար
Վերջերս Accountable.US կազմակերպությունը լուրջ մեղադրանքներ է ներկայացրել ֆինանսական երկու հսկաների՝ Visa-ի և Mastercard-ի դեմ՝ մեղադրելով նրանց մրցակցությունը կանխելու մեջ դեբետային և վարկային քարտերի վճարումների ոլորտում։
Ըստ զեկույցի, այս ընկերությունները վերջին տարիներին ավելի քան 80 միլիոն դոլար են ծախսել լոբբինգի վրա, որպեսզի խոչընդոտեն այն օրենսդրությանը, որը հնարավորություն կտար այլ մրցակիցներին մուտք գործել վճարային շուկա։
Այս նախաձեռնությունը նպատակ ուներ պաշտպանել իրենց դիրքերը՝ խուսափելով այն փոփոխություններից, որոնք կարող էին նվազեցնել նրանց եկամուտները։ Accountable.US-ի տնօրեն Լիզ Զելնիկը վկայակոչել է, որ այս մոտեցումը ոչ միայն սահմանափակել է մրցակցությունը, այլև բացասաբար է անդրադարձել սպառողների վրա՝ նպաստելով բենզինի, մթերային ապրանքների և այլ ծառայությունների գների աճին։
Իրավական ոլորտում նույնպես այս հարցը ուշադրության կենտրոնում է. ԱՄՆ Արդարադատության նախարարությունը հետաքննում է Visa-ի որոշ պրակտիկաներ, որոնցով խրախուսվում է չհամագործակցել մրցակից վճարային ծառայություններ մատուցողների հետ։
Վարկային Քարտերի Մրցակցության Օրենք
2023 թվականի Վարկային քարտերի մրցակցության մասին օրենքը ներկայացվել է ԱՄՆ Սենատում՝ երկկուսակցական նախաձեռնությամբ։ Օրենքը կարող է դառնալ վճարումների ոլորտում արդար խաղի ապահովման կարևոր քայլ։ Այն նպատակ ունի ավելացնել մրցակցությունը և հնարավորություն տալ այլ վճարային ծառայություններ մատուցողներին մասնակցել այս ոլորտին։
Սակայն այս օրինագիծը, որը սատարում են դեմոկրատ և հանրապետական սենատորները, դեռևս չի հասել օրակարգում քվեարկության փուլին։ Տեսանելի չէ, թե արդյոք Կոնգրեսը կարձագանքի այս խնդրին՝ բացելով ճանապարհը ավելի մեծ մրցակցության համար վճարումների շուկայում։