Եվրոպական կենտրոնական բանկը բացահայտում է դրամավարկային քաղաքականության նոր որոշումները
Եվրոպական կենտրոնական բանկը երեկ հրապարակեց իր դրամավարկային քաղաքականության որոշումները։ Քաղաքականության թարմացումները գալիս են եվրոպական մայրցամաքում ավելի քան մեկամսյա պատերազմից և համաճարակով մաշված Եվրոպայից հետո շարունակվող գնաճից հետո:
Մինչ ԵԿԲ նախագահ Քրիստին Լագարդը նշում էր գործազրկության պատմական ցածր մակարդակը, եվրոպական տնտեսությունը շարունակում է մնալ մարտահրավերների տակ էներգակիրների և պարենային բարձր գների պատճառով
«Ուկրաինայի պատերազմը լրջորեն ազդում է եվրոգոտու տնտեսության վրա և զգալիորեն մեծացրել է անորոշությունը»,- ասել է Լագարդը։
«Պատերազմի ազդեցությունը տնտեսության վրա կախված կլինի նրանից, թե ինչպես կզարգանա հակամարտությունը, ներկայիս պատժամիջոցների ազդեցությունը և հետագա հնարավոր միջոցները»:
Հայտարարությունը հաջորդել է ԵԿԲ Կառավարման խորհրդի նիստին։ Նրանք որոշեցին, որ աճի նախկին հեռանկարը սպառնացել է Ուկրաինայի պատերազմով։
Գործոնները, ինչպիսիք են էներգիայի ավելի բարձր ծախսերը, տրանսպորտային ծախսերը ևսննդի ավելի բարձր ծախսերը, բոլորը նպաստում են գնաճի աճին և տնտեսական աճիռիսկին: Մինչ Եվրո գոտին դեռ զգում է համաճարակի հետևանքները, Լագարդը եվրոյի վրասթրեսի մեծ մասը վերագրում է Ուկրաինայում շարունակվող ռազմական հակամարտությանը
Դա չի նշանակում, որ բանկը միայն տնտեսական անկում է ակնկալում, ավելի շուտ ցանկացած աճ տեղի կունենա ավելի դանդաղ, քան նախկինում սպասվում էր: Բանկի զեկույցի համաձայն, էներգիայի պահանջարկի նվազումը և գործազրկության անընդհատ ցածր մակարդակը կարող են օգնել մեղմել պատերազմի ազդեցությունը տնտեսության վրա: