Եվրահանձնաժողովը հաստատուն քայլերով գնում է դեպի թվային եվրոն
Եվրամիության գործադիր մարմին Եվրահանձնաժողովի կայքում ապրիլի 5-ին մեկնարկել էհարցում, որի միջոցով հանձնաժողովը փորձում է հավաքագրել կարծիքներ թվային եվրոյի(CBDC) թողարկման և կարգավորումների վերաբերյալ։ Կարճ ժամանակահատվածումհանձնաժողովն արդեն հավաքագրել է 10 հազար կարծիք։
Հանձնաժողովը փորձում է հասկանալ, թե ի՞նչ սպասումներ ունեն քաղաքացիները թվայինեվրոյի գործարկումնից, ինչպե՞ս CBDC-ների միջոցով կազմակերպել վճարումներ, ի՞նչ դերպետք է ունենա CBDC-ն ԵՄ թվային տնտեսությունում, ինչպե՞ս կարելի է պայքարել փողերիլվացման դեմ, ինչպե՞ս լուծել գաղտնիության և տվյալների պահմանման հարցերը, և ինչպե՞սիրականացնել միջազգային փոխանցումներ։
Թվային եվրոյի թողարկման մտահաղացումը ծագել է դեռևս 2019թ. նոյեմբեր ամսին, իսկ2020թ. հոկտեմբերին Եվրոպական կենտրոնական բանկը ծավալուն հաշվետվություն էհրապարակել այս թեմայով։
2021թ. գարնանը ԵԿԲ նախագահ Քրիստին Լագարդը հայտարարել է, որ ԵվրամիությունըCBDC կարող է գործարկել չորս տարվա ընթացքում, իսկ ԵՄ ֆինանսական հարցերովկոմիսար Մեյրեդ Մակգինեսը հայտնել է, որ ԵՄն կարող է CBDC կարգավորման օրինագիծընդունել 2023թ.-ին։