CyberDrill Armenia 2025․ Կիբեռանվտանգության միջազգային զորավարժությունը Երևանում
Հոկտեմբերի 22-24-ը Երևանում կկայանա ITU միջազգային կիբեռվարժանքը՝ CyberDrill Armenia 2025-ը, որը կմիավորի աշխարհի առաջատար փորձագետների, պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչների, տեղական և միջազգային գործընկերների, տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատարների՝ թվային անվտանգության բարձրացման և գործընկերության շուրջ։
Միջոցառումը կազմակերպվում է Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալության և Հեռահաղորդակցության միջազգային միության կողմից՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության, տեղական և միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ։ Այն նպատակ ունի բարձրացնել ազգային և միջազգային մակարդակով կիբեռդիմակայունությունը, ինչպես նաև ամրապնդել կրիտիկական ենթակառուցվածքների պաշտպանությունը։
Թվային երկխոսության հարթակ CyberDrill Armenia 2025-ը բացառիկ հնարավորություն է մասնագետների, կառավարմանև անվտանգության ոլորտի ներկայացուցիչների համար՝
● փորձի փոխանակման,
● համակարգման հմտությունների կատարելագործման,
● և համատեղ ռազմավարությունների մշակման միջոցով առավել անվտանգ թվային միջավայր ձևավորելու տեսանկյունից։
Միջոցառման ընթացքում կանցկացվեն ինտերակտիվ վարժանքներ և գործնական ուսուցումներ, որոնք ուղղված են կիբեռսպառնալիքներին արձագանքելու հմտությունների զարգացմանը։ Համագործակցություն՝ CERT -երի միջև CyberDrill-ի առանցքային նպատակը միջազգային CERT թիմերի և ազգային կառույցների համագործակցության խորացումն է։
Մասնակիցները կկիսվեն տեղեկատվությամբ, կներկայացնեն իրենց փորձը և կստեղծեն երկարատև գործընկերություններ՝ ձևավորելով թվային անվտանգության նոր մակարդակ։ Միջազգային համագործակցություն CyberDrill Armenia 2025-ը Հայաստանը կվերածի տարածաշրջանի թվային անվտանգության առաջատար վայրի՝ ընդգծելով երկրի դերը կիբեռանվտանգության գլոբալ համակարգում։
Այս միջոցառումը հնարավորություն է լրագրողների և մեդիա ներկայացուցիչների համար՝
● լուսաբանելու միջազգային հեղինակավոր տեխնոլոգիական իրադարձությունը,
● նպաստելու կիբեռանվտանգության մարտահրավերների և դրանց դիմակայման վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացմանը։

С 22 по 24 октября в Ереване пройдет Международное киберучение ITU — CyberDrill Armenia 2025, которое объединит ведущих мировых экспертов, представителей государственных структур, местных и международных партнеров, а также лидеров технологического сектора для укрепления цифровой безопасности и развития сотрудничества. Мероприятие организовано Агентством Информационных Систем Армении и Международным Союзом Телекоммуникаций (ITU) в сотрудничестве Министерства Высокотехнологичной Промышленности Республики Армения, а также местных и международных партнеров.
Цель мероприятия — повысить киберустойчивость на национальном и международном уровнях и усилить защиту критически важной инфраструктуры. Платформа цифрового диалога CyberDrill Armenia 2025 — это уникальная возможность для специалистов, управленцев и экспертов в области безопасности:
● обменяться опытом,
● совершенствовать навыки координации,
● разработать совместные стратегии для создания более безопасной цифровой среды.
В рамках программы пройдут интерактивные учения и практические тренинги, направленные на развитие навыков реагирования на киберугрозы. Сотрудничество между CERT-командами Ключевая цель CyberDrill — укрепление сотрудничества между международными командами CERT и национальными структурами. Участники обменяются информацией, представят свой опыт и создадут долгосрочные партнерства, формируя новый уровень цифровой безопасности.
Международное взаимодействие CyberDrill Armenia 2025 превратит Армению в ведущий центр цифровой безопасности в регионе, подчеркнув роль страны в глобальной системе кибербезопасности. Это также отличная возможность для журналистов и представителей СМИ: