CyberDrill Armenia 2025․ Կիբեռանվտանգության միջազգային զորավարժությունը Երևանում
Հոկտեմբերի 22-24-ը Երևանում կկայանա ITU միջազգային կիբեռվարժանքը՝ CyberDrill Armenia 2025-ը, որը կմիավորի աշխարհի առաջատար փորձագետների, պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչների, տեղական և միջազգային գործընկերների, տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատարների՝ թվային անվտանգության բարձրացման և գործընկերության շուրջ։
Միջոցառումը կազմակերպվում է Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալության և Հեռահաղորդակցության միջազգային միության կողմից՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության, տեղական և միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ։ Այն նպատակ ունի բարձրացնել ազգային և միջազգային մակարդակով կիբեռդիմակայունությունը, ինչպես նաև ամրապնդել կրիտիկական ենթակառուցվածքների պաշտպանությունը։
Թվային երկխոսության հարթակ CyberDrill Armenia 2025-ը բացառիկ հնարավորություն է մասնագետների, կառավարմանև անվտանգության ոլորտի ներկայացուցիչների համար՝
● փորձի փոխանակման,
● համակարգման հմտությունների կատարելագործման,
● և համատեղ ռազմավարությունների մշակման միջոցով առավել անվտանգ թվային միջավայր ձևավորելու տեսանկյունից։
Միջոցառման ընթացքում կանցկացվեն ինտերակտիվ վարժանքներ և գործնական ուսուցումներ, որոնք ուղղված են կիբեռսպառնալիքներին արձագանքելու հմտությունների զարգացմանը։ Համագործակցություն՝ CERT -երի միջև CyberDrill-ի առանցքային նպատակը միջազգային CERT թիմերի և ազգային կառույցների համագործակցության խորացումն է։
Մասնակիցները կկիսվեն տեղեկատվությամբ, կներկայացնեն իրենց փորձը և կստեղծեն երկարատև գործընկերություններ՝ ձևավորելով թվային անվտանգության նոր մակարդակ։ Միջազգային համագործակցություն CyberDrill Armenia 2025-ը Հայաստանը կվերածի տարածաշրջանի թվային անվտանգության առաջատար վայրի՝ ընդգծելով երկրի դերը կիբեռանվտանգության գլոբալ համակարգում։
Այս միջոցառումը հնարավորություն է լրագրողների և մեդիա ներկայացուցիչների համար՝
● լուսաբանելու միջազգային հեղինակավոր տեխնոլոգիական իրադարձությունը,
● նպաստելու կիբեռանվտանգության մարտահրավերների և դրանց դիմակայման վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացմանը։

Armenia is hosting local and international cybersecurity teams
From October 22 to 24, Yerevan will host the ITU International Cyber Exercise — CyberDrill Armenia 2025, bringing together leading global experts, government representatives, local and international partners, and technology industry leaders to strengthen digital security and cooperation. The event is organized by the Information Systems Agency of Armenia and the International Telecommunication Union (ITU), in collaboration with the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia and both local and international partners.
Its goal is to enhance national and international cyber resilience and strengthen the protection of critical infrastructure. Digital Dialogue Platform CyberDrill Armenia 2025 serves as a unique platform for professionals, management and security experts to:
● exchange experiences,
● improve coordination skills, and
● develop joint strategies for building a safer digital environment.
The program includes interactive exercises and practical workshops aimed at improving participants’ response capabilities to cyber threats. Collaboration Among CERTs A key objective of the CyberDrill is to deepen collaboration between international CERT teams and national institutions. Participants will share information, present their experiences, and establish long-term partnerships — forming a new level of digital security cooperation.
International Partnership CyberDrill Armenia 2025 will position Armenia as a regional leader in digital security, emphasizing the country’s role in the global cybersecurity landscape.
The event provides an excellent opportunity for journalists and media representatives to: ● cover an internationally significant technology event, and